Czarna Góra

Czarna Góra
Piękna góra do latania F3F, szczególne warunki są od zachodu gdzie znajduje się urwisko ok. 200 m, i nachylone ok. 35 stopni. Wyśmienite latanie nawet przy słabych wiatrach.

Czarna Góra - zbocze zachodnie

Czarna Góra – zbocze zachodnie

Od wschodu nachylenie zbocza pozwala na normalne loty, lecz należy uważać przy lądowaniu – na zaorane pola, najlepiej lądować na szczycie.

Od południa Czarna Góra posiada piękne trawiaste zbocze.
Gdy wieje bardzo mocny wiatr z południa (halny), wtedy nad Czarną Górą tworzy się rotor i najczęściej jest cisza lub wieje słaby wiatr z północy. Jeśli są takie prognozy warto wybrać się do Lendaku, tam na pewno polatacie.

+IMG_1352

Czarna Góra – zbocze południowe

Zbocze północne w ogóle nie nadaje się do latania, jest za płasko. Przy termice w grę wchodzi tylko kierunek północno-zachodni (start w okolicy wyciągu) lub kierunek północno-wschodni, lecz musimy się liczyć z bardzo dalekim odejściem od zbocza.
Dojazd:
Do Czarnej Góry są dwie drogi dojazdowe – jedna przez Trybsz, a druga przez Bukowinę Tatrzańską. Odległość od Nowego Targu (jadąc przez Trybsz) 17 km.
Droga przez Trybsz:
Z Nowego Targu kierujemy się na Białkę Tatrzańską lub Bukowinę Tatrzańską (droga nr 49). Za miejscowością Gronków skręcamy w lewo na Jurgów i Niedzicę, jadąc cały czas prosto mijamy most na rzece Białce. W Trybszu na przeciwko sklepu spożywczego skręcamy w prawo (pod górkę). Dojeżdzamy do Czarnej Góry, we wsi przy głównej drodze należy szukać drogowskazu „Do Krzyża” lub „Na Litwinknę” dojazd ubitą drogą na sam szczyt góry.
Droga przez Bukowinę T.
Jadąc od strony Zakopanego przejeżdżamy całą miejscowość i na końcu kierujemy się na Jurgów, przejeżdżamy przez most na Białce, po lewej stronie ukazuje nam się Czarna Góra, jedziemy za drogą asfaltową.

Od kilku lat, pod koniec sierpnia, na Czarnej Górze są organizowane zawody makiet szybowców zdalnie sterowanych, które zawsze przyciągają rzesze miłośników miniaturowego lotnictwa.

_________________________________________________________________________

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

_________________________________________________________________________

)

)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O szybowcach, górach i innych takich…