Mistrzostwa Polski F3B 2014

W tym roku trudu organizacji  Mistrzostw Polski F3B podjęła się sekcja modelarska Aeroklubu Kujawskiego, piszę trudu, bo niestety ilość osób potrzebnych do sprawnej organizacji zawodów to ok. 8-10.
Pogoda nas nie rozpieszczała, przechodzący front powodował, że w sobotę wiatr momentami osiągał 7 m/s., do tego przechodzące opady deszczu. Trzeba było wykazać się umiejętnościami latania termiki w tych warunkach. Utrzymanie się 10 minut w powietrzu było naprawdę nie lada sztuką.
Wysokości strzału osiągane w tym wietrze były imponujące – mój ZLOG notorycznie pokazywał w okolicach 280 m. Michałowi Skarweckiemu udało się osiągnąć wysokość 354 m! Za co  z radości wieczorem w knajpce „Róże, fiołki i aniołki” postawił piwo 🙂
Jednak te wysokości wcale nie przełożyły się na dobre wyniki w prędkości i odległości.
Starty i loty odbywały się idealnie pod bardzo mocny wiatr, który niestety hamował.
Maksymalna ilość przelotów na odległość to 21 baz, a najlepszy uzyskany czas na prędkość to 18,15 Michała S.
Ja latałem Fosą Lift, dopóki nie pękł mi kadłub po feralnym lądowaniu z wiatrem w II rundzie :-/ z zabalastowanym modelem.
Kolejną konkurencją miała być termika, oj miałem dylematy:
Pierwszy – odpuścić ten lot i dostać zero,
Drugi – a może lecieć, ale co będzie jak poskładam model na holu, też dostanę zero.
Trzeci – sklejenie kadłuba na lotnisku.
Tak też zrobiłem, 2x tkanina węglowa na cyjano + puszka redbulla, całość oklejona taśmą. Przeżegnanie się przed startem, delikatne holowanie bez strzału i opłaciło się! 1000 pkt. za lot – ale gacie to miałem pełne – to są tzw. niezapomniane chwile, które będzie się opowiadać wnukom.
Po tym locie, od 3 rundy zacząłem latać moim „nowym” nieoblatanym modelem – połączenie FS4 i Ceresa 🙂
W sumie było 12 zawodników, odlataliśmy 4 rundy w zróżnicowanych warunkach. Miło było zobaczyć Waldka Berezeckiego, który debiutował po 20-letniej przerwie, czekamy na kolejnych.
Za rok MP obiecał zorganizować Olek Laskowski w Grudziądzu – trzymam za słowo.

Wyniki

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Za 2 tygodnie Puchar Świata w Jeseniku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *